JELLO
This is probably the essence of cheap…
it’s no…$21.96 savings when only spending $11.55….OH YEAH :o)
like I did a Publix on Sunday.
(That’s 4 boxes of Special K, Milk, Special K Protein Shake, Special K Protein Bars)
but it’s “thrifty!”
So we like JELLO pudding in our lunch. What I don’t like is the $3.19 price tag that the 6 cups bring.
I know…it’s only like 53 cents each, but still.
So here is my solution.
8 reusable GLAD containers for $1.88.
1 box of JELLO pudding mix for $1.00
Equals 4 pudding cups for 25 cents each
(plus reusable cups, which basically means, I’m saving the environment too!).
x2
if you want both chocolate & butterscotch!
Now, before you try this out yourself, let me let you in on a little secret we learned the hard way.
When your milk goes bad…so does you pudding.
yuck.
So, now we only make one box at a time,
giving us 4 cups at 25 cents a piece :o)
Considering we both take our lunch EVERY day, over time that is a pretty big savings if you ask me!

Hi,
I am a new GFC follower. I found you on a grow your blog hop. I would love for you to stop by my site and follow me as well. Also check out our giveaway for a $170 Technogel Pillow if you are interested. Thanks
http://www.chunkyandmonkeymd.com
Stopping by from the Grow your blog {blog Hop}! http://queenofsavings.com
Great idea. I love these simple tips that save big bucks over the long haul.
thank you!! and i agree every little bit of savings adds up to a lot!
That's great! I make our dessert Jello in those little plastic wine cups (you know the ones, they are really too small for wine – what were they thinking?) anyways, the kids just love them in those cups for some reason. I just saran wrap each one and reuse the cups!